Відкрита лекція на тему: «Імплементація принципів академічної доброчесності в освітнє та наукове середовище України»
10 квітня 2023 року старшим викладачем кафедри загального землеробства Уманського НУС Галиною Коваль проведено відкриту лекцію на тему: «Імплементація принципів академічної доброчесності в освітнє та наукове середовище України» для студентів першого курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Під час лекції висвітлювались актуальні проблеми імплементації принципів академічної доброчесності у закладах вищої освіти в тому числі Уманському НУС.
Однією з головних тез доповідача було те, що найважливішим кроком імплементації принципів академічної доброчесності стало запровадження Закону України «Про освіту». Згідно розділу 5 «Забезпечення якості освіти»: «Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Отже, академічна доброчесність з поняття етичного та культурософського стала нормою Закону з чітко визначеними тлумаченнями, правилами, критеріями, вимогами та санкціями. Як складова закону «Про освіту» академічна доброчесність визначає вектор розвитку усієї національної освітньої системи і є законною вимогою, цінність якої – у створенні довіри до результатів навчання та наукових досягнень.
Основні умови, що сприятимуть розвитку доброчесного освітнього середовища у закладах вищої освіти є розроблення освітніх програм, що розкривають тему доброчесності, визначають її роль у освітньому процесі та розвитку успішної особистості, сприяють формуванню практичних навичок як уникати корупції в повсякденному житті та професійній діяльності;
По закінченню лекції студенти 11м-а, 12м-а, 13м-а, 14м-а, 15м-а, 16м-а,17м-а,18м-а та 19м-а дійшли згоди, що в закладах вищої освіти необхідно дотримуватися чітких правил та норм академічної доброчесності, прозоро та послідовно запроваджувати на практиці академічні норми і правила, розробляти, роз’яснювати та належним чином розглядати випадки порушення академічної доброчесності.
Для дотримання принципів академічної доброчесності необхідно, працюючи з інформацією, у разі використання ідей, тверджень ретельно робити посилання на наукові та літературні джерела, поважати авторське право, дотримуватися принципу достовірності у процесі інтерпретації фактів.
Галина КОВАЛЬ, старший викладач кафедри загального землеробства