STUDY OF WATER - PHYSICAL PROPERTIES OF THE SOIL. ВИВЧЕННЯ ВОДНО-ФІЗИЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ҐРУНТУ.
Впродовж першої декади серпня в рамках практичної підготовки студентів факультету агрономії разом з співробітниками метеостанції Умань проводили вивчення водно-фізичних властивостей ґрунту (чорнозему глибокого легкоглинистого та чорнозему глибокого сильно вилугованого легкоглинистого).
Студенти під керівництвом начальника метеостанції Умань РУДОЇ Людмили Анатоліївни опанували методику і відбирали проби ґрунту, щоб визначити:
1) будову орного шару методом насичення водою в циліндрах;
2) вологість ґрунту (в процентах до маси абсолютно-сухого ґрунту, найменшої вологоємності та кількості води, мм);
Обладнання, прилади і матеріали: бури, ножі, ящик з бюксами, терези, сушильна шафа, термостат, папір, лінійки, міліметровий папір, олівці, металеві циліндри для відбору проб ґрунту з непорушеною будовою, лопати, молотки алюмінієві, дерев’яні дощечки, ванночки для насичення ґрунту в циліндрах, скляні пластинки, фільтрувальний папір.
Відбір проб проводився в послідовності, яка описана нижче.
- Відбір проб для визначення будови орного шару методом насичення в циліндрах
Кожен студент отримав циліндр, на опуклій стороні якого і кришках написано номер. Записати цей номер робочу таблицю. Заміряли висоту циліндра (без кришок) лінійкою з міліметровими поділками, його внутрішній діаметр , вирахувати об’єм циліндра і записали значення.
Зважити циліндр з обома кришками з точністю до
Для відбирання проб встановити циліндр (розміри їх бувають різні-переважно у діаметрі та 5 та 10 см завширшки) на потрібну глибину, яка дорівнює висоті циліндра без кришок у вертикальне положення і накласти на нього зверху дощечку по якій наносить удари алюмінієвим молотком. Як тільки поверхня ґрунту в циліндрі порівняється з поверхнею ґрунту, циліндр закривають зверху кришкою, лопатою обкопують зі всіх сторін циліндр на глибину до 15-
Одночасно відбирають проби для визначення вологості з тих же шарів ґрунту, де визначають його будову і після зважування в лабораторії записують масу.
У лабораторії обтерли циліндри від решток ґрунту, зважили його (з обома кришками). Маса записується в робочій таблиці. Потім зняти кришки і покласти їх зверху циліндра, поставити циліндр на скло, покрите фільтрувальним папером, який довгими кінцями занурено у ванночку з водою (для капілярного насичення).
2. Відбір проб для визначення вологості ґрунту і кількості води в ньому.
Хід роботи: проби для визначення вологості відбирають за шарами ґрунту з глибини 120 см. Бур занурюють в ґрунт натискаючи на ручку й обертають навколо осі в напрямі годинникової стрілки. Розпушений грунт надходить у робочу частину буру і в ній затримується. Проби грунту відбирають з шарів 0-20, 20-40, 40-60, 60-80 і 80-100 100-120 см (на зовнішній частині штанги бура нанесено цифри, які показують глибину входження бура в грунт). З кожного шару в металевий стаканчик (бюкс) набирають 25-
Студенти навчалися відбирати зразки і визначили заплановані показники що безумовно стане досвідом в їх майбутній професії.
Дякуємо колективу метеостанції Умань за можливість отримувати сучасні знання та оперативну інформацію з агрометеорології.
Андрій НОВАК, доцент кафедри загального землеробства