Науково-практичний семінар від компанії Індіго (США) в Уманському національному університеті садівництва
09 серпня 2023 року в Уманському національному університеті садівництва відбувся науково-практичний семінар компанії Індіго (США) на тему: «Біологічні методи збільшення прибутковості вирощування польових культур в умовах дефіциту добрив». Учасниками цього заходу стали науковці, фермери, дистриб’ютори, агрономи та інші спеціалісти господарств з усієї України. Організаторами цієї події виступила кафедра загального землеробства факультету агрономії Уманського НУС та компанія Індіго. Місце зустрічі було обрано не випадково, адже саме в стінах нашого навчального закладу низка керівників і учасників здобули аграрну освіту, що дала їм можливість і професійного, й особистісного розвитку.
На основі наукового співробітництва, кафедрою загального землеробства факультету агрономії Уманського НУС було укладено договір № 20.03.23 із компанією «ІНДІГО АГРІКАЛЧЕ УКРАЇНА» на тему: «Ефективність застосування біопрепаратів Biotrinsic i30 DS та i80 DS на посівах кукурудзи та соняшника в умовах Правобережного Лісостепу України». (Керівник: доцент Юрій НАКЛЬОКА). Виконавцями є аспіранти: Дмитро КАМ’ЯНЧЕНКО, Олег МАКАРЕНКО та дипломники-магістри кафедри: Владислав РОМАНЕНКО, Анатолій ЯРЕМЧУК та Дмитро ГНАТЮК.
Відкрив захід перший проректор університету, доктор сільськогосподарських наук Іван МОСТОВ’ЯК, який зазначив: «Агрономія в сучасному світі набуває все більшого значення та ваги. Відповідно й агроном нині це не людина, яка крокує полями та проводить фізичні дослідження, а високотехнологічний фахівець, в арсеналі якого є знання, як класичної університетської науки, так і техніко-технологічні навички».
З вітальним словом, а також з розповіддю про співпрацю Уманського НУС з виробничниками до учасників зібрання звернувся доктор сільськогосподарських наук, декан факультету агрономії Сергій ПОЛТОРЕЦЬКИЙ, який відмітив важливість наукової співпраці та бізнесу, а також зауважив доцільність участі в таких проектах студентів, магістрантів та докторантів.
Оскільки формат семінару передбачав дві складові – наукову та практичну, – учасники спочатку заслухали доповіді, в основу яких було покладено наукові дослідження, а потім вражалися останніми новинками практичного втілення результатів такої праці.
Зацікавився поважний загал доповіддю доктора біологічних наук, професора, члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу фізіології живлення рослин (Інститут фізіології рослин і генетики НАН України) Віктора ШВАРТАУ, який розповів про шляхи підвищення врожайності сільськогосподарських рослин. Основний акцент було зроблено на те, що врожайність нерозривно пов’язана з підвищенням ефективності використання ресурсів – води, NPK (азоту, фосфору, калію), мікроелементів, засобів захисту рослин. Завершуючи свій виступ, учений підкреслив, що трендом сучасного землеробства є використання мікробіологічних продуктів, рівень застосування яких невпинно зростає у всьому світі та Україні зокрема. Науковець також позитивно оцінив здобутки університету та факультету в данному напрямку.
Доповіді наступних учасників були цікавими й актуальними. Так, комерційний директор, Євген САНІН розповів про компанію «Індіго Агрікалче», США, яка є одним із лідерів впровадження проєктів секвестрації вуглецю (зв’язування СО2) з атмосфери та розробки біологічних препаратів для збільшення врожайності сільськогосподарських культур у багатьох країнах світу.
Також Леонід ШТУРМАРЕВИЧ та Михайло КИРИЛЕНКО менеджери по ключовим клієнтам, пояснили принцип дії біологічних інокулянтів, який полягає у симбіозі рослин із корисними грибами і бактеріями. Мікроорганізми в процесі життєдіяльності синтезують та виділяють гормони росту, що покращують розвиток кореневої системи, формування врожаю, стійкість до посухи, а також ферменти, що трансформують і транспортують важкодоступні елементи живлення з ґрунту в рослини, збільшуючи врожай. В Україні позитивний вплив продуктів компанії «Індіго» на врожайність доведено в масштабних порівняльних дослідах із застосуванням біологічних препаратів БІОТРІНСІК і180 ПС на соняшнику та БІОТРІНСІК і30 ПС на кукурудзі.
Що ж до практичної частини зустрічі, то на дослідному полі УНУС у стаціонарному досліді кафедри загального землеробства було проведено огляд посівів соняшника та кукурудзи після обробки вказаними препаратами та відмічено позитивні тенденції в розвитку і рості рослин. Повна ефективність використання їх буде оцінена після збору врожаю і узагальнена у відповідному звіті.
Семінар вийшов пізнавальним та ефективним, а також цікавим та приємним, адже наприкінці зустрічі всі присутні взяли участь у розіграші призів і подарунків від організаторів і партнерів.
Віталій БОРИСЕНКО, старший викладач кафедри загального землеробства